Fotogeografica 2023

Categoria elevi/studenți

patrimoniu cultural

PREMIUL I – Vlad Păuleț | Pastoral

PREMIUL II – Alexandra Grigore | Biertan

PREMIUL III – Alexandra Grigore | Zgomot

peisaj natural

PREMIUL I – Vlad Păuleț | Perechea

PREMIUL II – Vlad Păuleț | Mystical

PREMIUL III – Vlad Păuleț | Red Vortex

wildlife

PREMIUL I – Medeea Buzoianu | Pe furiș

PREMIUL II – Vlad Păuleț | High Protein Breakfast

PREMIUL III – David Mateiciuc | Codobatura alba hrănind puiul

Categoria open

patrimoniu cultural

PREMIUL I – Marian Plaino | Îngeri și sfinți

PREMIUL II – Gabriel Motica | Joc la Șura în Țara Lăpușului

PREMIUL III – Zsolt Bikfalvi | Nuntă la Marin

peisaj natural

PREMIUL I – Ștefan Chirobocea | Pace absolută

PREMIUL II  – Mircea Sasu | Schiță de iarnă

PREMIUL III – Laurențiu Soare | Texturi hibernale

wildlife

PREMIUL I – Attila Babos | Urs la apus

PREMIUL II – Tudor Gabriel Dominte | În roată

PREMIUL III – Gabriel Rusu | Magic sunrise

Fotogeografica 2022

Categoria elevi/studenți

patrimoniu cultural

PREMIUL I – Szabo Apor | Cărbunar

PREMIUL II – Mihail Chirobocea | Drumul

PREMIUL III – Mihail Chirobocea | Armonie

patrimoniu natural

PREMIUL I – Vlad Păuleț | Magia muntelui

PREMIUL II – Mihail Chirobocea | Vârfuri și raze

PREMIUL III – Mihail Chirobocea | Scena și spectatorii

Categoria open

patrimoniu cultural

PREMIUL I – Gelu Scurtu | Dansul Ursului

PREMIUL II – Marco Algasovschi | La bocșă

PREMIUL III – Bogdan Oltean | Ieud

PREMIUL III – Botond Nagy | Rugăciune

patrimoniu natural

PREMIUL I – Cosmin Stan | În lumina reflectoarelor

PREMIUL II – Lucian Sătmărean | Lumina eternă

PREMIUL III – Marius Petric | Întrebări

PREMIUL III – Attila Kozma | Golden roe deer

Fotogeografica 2021

PATRIMONIU CULTURAL

  • PREMIUL I
    Fellner Alfred
     (Personaj mitic)
  • PREMIUL al II-lea
    Anghel Bogdan Ionuț
     (Tradiții)
  • PREMIUL al III-lea
    Alexandru George
     (Tranhumanță)
  • MENȚIUNE
    Lozbă Tudor
     (Biertanul la apus)
  • MENȚIUNE
    Poenar Raul
     (Călușarii de la Mărtinești)
  • MENȚIUNE
    Oros Claudiu
     (Povestea ceții)

wildlife

  • PREMIUL I
    Trifescu Valentin
     (Printre rhododendroni)
  • PREMIUL al II-lea
    Nagy Botond
     (Care?)
  • PREMIUL al III-lea
    Mîrlea Daniel
     (Adaptare)
  • MENȚIUNE
    Kis Szilveszter
     (Jumping spider portrait)
  • MENȚIUNE
    Lupșan Flaviu Adrian
     (Cocoșul de aur)
  • MENȚIUNE
    Rotaru Tiberiu
     (Prigorie)

PEISAJ NATURAL

  • PREMIUL I
    Lupșan Flaviu Adrian
     (Perechi in natură)
  • PREMIUL al II-lea
    Mîrlea Daniel
     (Neguros)
  • PREMIUL al III-lea
    Sătmarean Lucian
     (Dezlănțuire)
  • MENȚIUNE
    Pîrvulescu Panfil
     (In mijlocul naturii)
  • MENȚIUNE
    Ștefan Daniel
     (Magie de iarnă)
  • MENȚIUNE
    Dragoș Dan
     (Flow of life)


Fotogeografica 2020

Sectiunea PATRIMONIU CULTURAL
  • PREMIUL I:Fellner Alfred (Personaj mitic)
  • PREMIUL al II-lea:Anghel Bogdan Ionuț (Tradiții)
  • PREMIUL al III-lea:Alexandru George (Tranhumanță)
  • MENȚIUNE:Lozbă Tudor (Biertanul la apus)
  • MENȚIUNE:Poenar Raul (Călușarii de la Mărtinești)
  • MENȚIUNE:Oros Claudiu (Povestea ceții)

 

Sectiunea WILDLIFE
  • PREMIUL I:Trifescu Valentin (Printre rhododendroni)
  • PREMIUL al II-lea:Nagy Botond (Care?)
  • PREMIUL al III-lea:Mîrlea Daniel (Adaptare)
  • MENȚIUNE:Kis Szilveszter (Jumping spider portrait)
  • MENȚIUNE:Lupșan Flaviu Adrian (Cocoșul de aur)
  • MENȚIUNE:Rotaru Tiberiu (Prigorie)

 

Sectiunea PEISAJ NATURAL
  • PREMIUL I:Lupșan Flaviu Adrian (Perechi in natură)
  • PREMIUL al II-lea:Mîrlea Daniel (Neguros)
  • PREMIUL al III-lea:Sătmarean Lucian (Dezlănțuire)
  • MENȚIUNE:Pîrvulescu Panfil (In mijlocul naturii)
  • MENȚIUNE:Ștefan Daniel (Magie de iarnă)
  • MENȚIUNE:Dragoș Dan (Flow of life)

Fotogeografica 2019

Sectiunea PATRIMONIU CULTURAL
  • PREMIUL I: Stan Călin Andrei (Winter Paints with Black Ink)
  • PREMIUL al II-lea: Chirobocea Mihail (Cosit)
  • PREMIUL al III-lea: Asaftei Dragoș (Cazionul devenit istorie)

 

Sectiunea WILDLIFE
  • PREMIUL I: Fuciu Cătălin (Extensii)
  • PREMIUL al II-lea: Tanca Liviu Darius (Lecții de zbor)
  • PREMIUL al III-lea: Tanca Liviu Darius (Ora mesei)

 

Sectiunea PEISAJ NATURAL
  • PREMIUL I: Mîrlea Daniel (Ciclitate)
  • PREMIUL al II-lea: Popescu Andreea Zenovia (Liniște și visare)
  • PREMIUL al III-lea: Gabor Călin (Noapte și zi)

Fotogeografica 2018

Sectiunea PATRIMONIU CULTURAL
  • PREMIUL I: Micu Florin (Oierit)
  • PREMIUL al II-lea: Craioveanu Raul (Tradiții)
  • PREMIUL al III-lea: Dominte Tudor Gabriel (Iarnă grea)
  • Mențiune: Cîndea Oana (La stână)

 

Sectiunea WILDLIFE
  • PREMIUL I: Kantor Tibor (Cu ochii pe pradă)
  • PREMIUL al II-lea: Moraru Norbert Petrică (Pantera Carpaților)
  • PREMIUL al III-lea: Mîrlea Daniel (Cântărețul)
  • Mențiune: Fuciu Cătălin (Vidră cu prada)

 

Sectiunea PEISAJ NATURAL
  • PREMIUL I: Ștefan Daniel (Fragmente de lumină)
  • PREMIUL al II-lea: Popa Gheorghe (Ocolașul Mare)
  • PREMIUL al III-lea: Ștefan Daniel (Ninsoare de adio)
  • Mențiune: Șerban Gabriel (Oltul la răsărit)

Fotogeografica 2017

Sectiunea WILDLIFE
  • PREMIUL I: Nagy Zoltán (Furtuna cu pelicani)
  • PREMIUL al II-lea: Pavel Bianca (Split Second)
  • PREMIUL al III-lea: Șerban Gabriel (Șarpe însorindu-se)

 

Sectiunea PEISAJ NATURAL
  • PREMIUL I: Cira Andreea (Portal spre altă lume)
  • PREMIUL al II-lea: Popa Gheorghe (Lacustre)
  • PREMIUL al III-lea: Darie Adrian Valerică (The Last)

 

Fotogeografica 2016

Sectiunea WILDLIFE
  • PREMIUL I: Vasile Radu Alexandru (Octombrie la șes)
  • PREMIUL al II-lea: Ion Alexandra (Ciuf de pădure)
  • PREMIUL al III-lea: Pop Dragoș (Elegant takeoff)

 

Sectiunea PEISAJ NATURAL
  • PREMIUL I: Păun Sergiu Adrian (Spectacolul naturii)
  • PREMIUL al II-lea: Nagy Zoltán (Pârâul înghețat)
  • PREMIUL al III-lea: Stan Cosmin Ovidiu (Infinit)

 

Fotogeografica 2015

Sectiunea WILDLIFE
  • PREMIUL I: Achim Mircea Radu (Curtoazie)
  • PREMIUL al II-lea: Bondari Silviu (Umbra)
  • PREMIUL al III-lea: Cîndea Oana (Hitchcock’s The Birds)

 

Sectiunea PEISAJ NATURAL
  • PREMIUL I: Diaconu Daniel (Poveste de iarnă)
  • PREMIUL al II-lea: Untu Rodica (Momentul dezvăluirilor)
  • PREMIUL al III-lea: Ghioc Tudor (Simetria naturii)

 

Fotogeografica 2014

Sectiunea WILDLIFE
  • PREMIUL I: Suheschi Vlad (La cules)
  • PREMIUL al II-lea: Nagy Zoltan (Dansul cocosului)
  • PREMIUL al III-lea: Stoenica Ioan (Cateva clipe la lumina)
  • MENTIUNE: Gabor Tiberiu Calin (Exotic)

 

Sectiunea PEISAJ
  • PREMIUL I: Gadea Claudia (Marea)
  • PREMIUL al II-lea: Bofan Dorin (Linistea viscolului)
  • PREMIUL al III-lea: Ionescu Cosmin Nicusor (Vreau sa sculptez cu lumina)
  • MENTIUNE: Untu Sorin (Fluviul)

 

Fotogeografica 2013

Sectiunea ARTISTICA
  • PREMIUL I: Ionut Hrenciuc (Vanare de vant)
  • PREMIUL al II-lea: Dorin Bofan (Valuri inghetate)
  • PREMIUL al III-lea: Ana Moiceanu (Apus in Retezat)

 

Sectiunea FOTOREPORTAJ
  • PREMIUL I: Ionescu Cosmin Nicusor (Satul romanesc de munte)
  • PREMIUL al II-lea: Nica Laurentiu Nicusor (Focurile din joia mare de la Salcia)
  • PREMIUL al III-lea: Jorza Calin Nicolae (Calusarul)
  • PREMIU SPECIAL: Dorin Bofan (Microspatiul)

 

Fotogeografica 2012

Sectiunea ARTISTICA
  • PREMIUL I: Andrei Voinescu (Un mic pradator)
  • PREMIUL al II-lea: Nicoleta Marin (Linii de iarna)
  • PREMIUL al III-lea: Zoltan Gergely Nagy (Fluierar de mlastina)
  • PREMIUL ORGANIZATORILOR: Florin Emil Ghebosu (Niflheim)

 

Sectiunea FOTOREPORTAJ
  • PREMIUL I: Zoltan Gergely Nagy (Parcul National Ceahlau, Impresii vizuale)
  • PREMIUL al II-lea: Laura Radescu (Rosia Montana, Muntii Apuseni)
  • PREMIUL al III-lea: Claudia Tanasescu (Muntii Retezat)

 

Fotogeografica 2011

Sectiunea ARTISTICA
  • PREMIUL I: Irina Olarescu (Cimitirul Vesel)
  • PREMIUL al II-lea: Zoltan Nagy (Stapanul Brazilor)
  • PREMIUL al III-lea: Alexandru Guta (Stravechi)
  • MENTIUNE: Dorin Bofan (Tectonic)

 

Sectiunea FOTOREPORTAJ
  • PREMIUL I: Doria Dragusin (Viata Monahala)
  • PREMIUL al II-lea: Nica Laurentiu Nicusor (Focurile din joia mare de la Salcia)
  • PREMIUL al III-lea: Mircea Costina (Wildlife)
  • PREMIU SPECIAL: Radu Lazar (Mestesuguri)

Fotogeografica 2010

Sectiunea ARTISTICA
  • PREMIUL I: Silviu Matei (Ochi salbatici)
  • PREMIUL al II-lea: Dorin Bofan (Sarut de ramas bun)
  • PREMIUL al III-lea: Silviu Petrovan (Zimbru salbatic)
  • MENTIUNE: Mircea Costina (Portret de pescarus)

 

Sectiunea FOTOREPORTAJ
  • PREMIUL I: Despinel Dragomir (Branza de munte)
  • PREMIUL al II-lea: Cristina Tinta-Vass (Lumea desertului)
  • PREMIUL al III-lea: Silviu Petrovan (Fluturi Monarch in migratie de iarna)
  • MENTIUNE: Alexandru Guta (Cu Dumnezeu)

Fotogeografica 2009

Sectiunea ARTISTICA
  • PREMIUL I: Kerekes Istvan (Singur)
  • PREMIUL al II-lea: Nicolau Eros (Amurg cetos)
  • PREMIUL al III-lea: Matei Silviu (Lupta)
  • MENTIUNE: Liliac Oana (Stropi de culoare)

 

Sectiunea FOTOREPORTAJ
  • PREMIUL I: Ponta Radu (Locul de steril)
  • PREMIUL al II-lea: Urak Istvan (Global Warming)
  • PREMIUL al III-lea: Bofan Dorin (Locuri de veci)

Fotogeografica 2008

Sectiunea ARTISTICA
  • PREMIUL I: Cinteaza Eliza-Elena (Ultimile raze)
  • PREMIUL al II-lea: Istvan Kerekes (Aprilie)
  • PREMIUL al III-lea: Dan Cristian Mihailescu (Bad wheather)

 

Sectiunea FOTOREPORTAJ
  • PREMIUL I: Valentin Matache (Rise up)
  • PREMIUL al II-lea: Alexandra Naum (Thorn)
  • PREMIUL al III-lea: Ramona Bakos (Curbe)
  • MENTIUNE: Eros Nicolau (Furtuna)

 

Fotogeografica 2007

Sectiunea ARTISTICA
  • PREMIUL I: Hossu Romulus Ioan Nicolae (Reflectie)
  • PREMIUL I: Radu Alexandra (La inceputuri)
  • PREMIUL al II-lea: Mantu George (Pastorala)
  • PREMIUL al II-lea: Ponta Radu (Linii)
  • PREMIUL al III-lea: Prajitura Paulian (Pontonul)
  • PREMIUL al III-lea: Incze Laszo (Dimineata de toamna)

Fotogeografica 2006

Sectiunea GEOGRAPHICA
  • PREMIUL I: Alexandru Spineanu (Oamenii marii – O zi din viața pescarilor lipoveni din Costinești)
  • PREMIUL al II-lea: Rareș Avram Roman (Cortorarii din Bratei – Etnicii romi in căutarea identității pierdute)
  • PREMIUL al III-lea: Oana Mirela Chachula (Cu tuaregii prin munții de nisip)

 

Sectiunea PEISAJUL NATURAL, CULTURA SI TRADITIILE ROMANESTI
  • PREMIUL I: Alin Popescu (Slalom)
  • PREMIUL al II-lea: Radu Ponta (Industry)
  • PREMIUL al III-lea: Nicolae Eugen Nedelcu (Despre viață și moarte)